FAI European Champions – Hang Gliding Class 1 - Men

2016 Krushevo (North Macedonia)

Overall

1st:  Christian Ciech (Italy)

 

2nd: Alessandro Ploner (Italy) 

 

3rd: Peter Neuenschwander (SUI)

Teams

1st: Italy

 

2nd: Hungary

 

3rd: Czech Republic

 

2012 Kayseri (Turkey)

Overall

1st:  Alessandro Ploner (Italy)

 

2nd: Dan Vyhnalik (Czech Republic)

 

3rd: Primoz Gricar (Slovenia)

Teams

1st: Italy

 

2nd: Slovenia

 

3rd: Spain

 

 

2010 Ager (Spain)

1st : Gerolf Heinrichs (Austria) - 2nd: Thomas Weissenberger (Austria) - 3rd: Attila Bertok (Hungary)

Team - 1st: Italy - 2nd: Austria - 3rd: Switzerland

 

2008 Greifenburg (Austria)

1st : Elio Cataldi (Italy) - 2nd: Thomas Weissenberger (Austria) - 3rd: Michael Friesenbichler (Austria)

Team - 1st: Austria - 2nd: Italy - 3rd: Germany

 

2006 Opatija-Roc, Istra (Croatia)

1st : Michael Friesenbichler (Austria) - 2nd: Oleg Bondarchuk (UKR) - 3rd: Primoz Gricar (Slovenia)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Great Britain

 

2004 Millau (France)

1st : Ruhmer Manfred (Austria) - 2nd: Alessandro Ploner (Italy) - 3rd: Mario Alonzi (France)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Italy

 

2002 Bled (Slovenia)

1st : Ruhmer Manfred (Austria) - 2nd: Gehrmann Guido (Germany) - 3rd: Antoine Boisselier (France)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Great Britain

 

2000 Innsbruck (Austria)

1st : Ruhmer Manfred (Austria) - 2nd: Robert Reisinger (Austria) - 3rd: Oleg Bondarchuk (Ukraine)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Italy

 

1998 Podbredzno (Slovakia)

1st : Ruhmer Manfred (Austria) - 2nd: Gehrmann Guido (Germany) - 3rd: Ciech Christian (Italy)

Team - 1st: Austria - 2nd: Italy - 3rd: Germany - 7e : France

 

1996 Dunaujvaros (Hungary)

1st : Suchanek Tomas (Czecoslovakia) - 2nd: Ruhmer Manfred (Austria) - 3rd: Gehrmann Guido (Germany)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Germany

 

1994 Laragne (France)

1st : Suchanek Tomas (Czecoslovakia) - 2nd: Ruhmer Manfred (Austria) - 3rd: Pendry John (Great Britain)

Team - 1st: Austria - 2nd: France - 3rd: Italy

 

1992 Vaga (Norway)

1st : Pendry John (Great Britain) - 2nd: Suchanek Tomas (Czecoslovakia) - 3rd: Krotseng Jens (Norway)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: Norway - 3rd: Switzerland

 

1990 Kranjska Gora ( Yougoslavia)

1st : Pendry John (Great Britain) - 2nd: Ruhmer Manfred (Austria) - 3rd: Whittall Robbie (Great Britain)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: France - 3rd: Italy

 

1988 Alpago (Italy)

1st : Pendry John (Great Britain) - 2nd: Goldsmith Bruce (Great Britain) - 3rd: Flynn Jess (Great Britain)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: Germany - 3rd: Italy

 

1986 Gyöngyös (Hungary)

1st : Pendry John (Great Britain) - 2nd: Calvert Robert (Great Britain) - 3rd: Thévenot Gérard (France)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: Austria - 3rd: Germany

 

1984 Vôgô (Norway)

1st : Hughes Tony (Great Britain) - 2nd: Guggenmos Josef (Germany) - 3rd: Girardet Pierre (France)

Team - 1st: Germany - 2nd: France - 3rd: Great Britain

 

1982 Millau (France)

1st : Hughes Tony (Great Britain) - 2nd: Hobson Gary (Great Britain) - 3rd: Bailey Bob (Great Britain)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: Switzerland - 3rd: Norway

 

1980 Kössen (Austria)

1st : Thévenot Gérard (France) - 2nd: Lopes Pépé (Brazil) - 3rd: Schoenauder Walti (Switzerland)

Team - 1st: Great Britain - 2nd: Austria - 3rd: Germany

 

1978 Kössen (Austria)

Classe I :1st: Pirker (Austria) - 2nd: Christandl (Austria) - 3rd: Mercorelli André (France)

Classe II :1st: Thévenot Gérard (France) - 2nd: England Bob (Great Britain) - 3rd: De Glanville Mike (France)

 

1977 Tegelberg (Germany)

Classe I :1st: Doerler (Austria) - 2nd: Pirker (Austria) - 3rd: Steinbach (Austria)

Classe II :1st: Guggenmos Josef (Germany) - 2nd: Lorenzi (Italy) - 3rd: Loferer (Austria)