2018 Montalegre (portugal)

Overall:

1st: Theo Warden (Great Britain)

 

2nd: Torsten Siegel (Germany)

 

3rd: Biagio Alberto Vitale (Italy)

Women:

1st: Seiko Fukuoka-Neville ( France )

 

2nd: Meryl Delferriere (FRA)

 

3rd: Yael Margelisch (Switzerland)

Team:

1st: Spain

 

2nd: Italy

 

3rd: France

 

2014 Kopaonik - Raska (Serbia)

Overall:

1st: Torsten Siegel (Germany)

 

2nd: Clément Latour (France)

 

3rd: Jurij Vidic (Slovenia)

Women:

1st: Seiko Fukuoka-Neville ( France )

 

2nd: Petra Slivova (Czech Republic)

 

3rd: Yvonne Dathe (Germany)

Team:

1st: Switzerland

 

2nd: Germany

 

3rd: Italy

 

2012 Saint-André-les-Alpes (France)

Overall:

1st: Yassen Savov (Bulgaria)

 

2nd: Xevi Bonet Dalmau (Spain)

 

3rd: Russel Ogden (Great Britain)

Women:

1st: Nicole Fedele (Italy)

 

2nd: Kirsty Cameron (Great Britain)

 

3rd: Regula Strasser (Switzerland)

Team:

1st: Austria

 

2nd: Spain

 

3rd: Switzerland

 

2010 Abtenau (Austria)

Overall:

1st: Luca Donini (Italia)

 

2nd: Alex Schalber (Austria)

 

3rd: Rafal Luckos (Poland)

Women:

1st: Petra Slivova (Czech Republic)

 

2nd: Elisa Houdry (France)

 

3rd: Renata Kuhnova (Czech Republic)

Team:

1st: Italy

 

2nd: Austria

 

3rd: Slovenia

 

 

 

2008 Nis (Serbia)

1st: Grégory Blondeau (France) - 2nd: Andi Aebi (Switzerland) - 3rd: Jérémie Lager (France)

Team - 1st: France - 2nd: Switzerland - 3rd: Italy

Women - 1st: Ewa Wisnierska (Germany) - 2nd: Anja Kröll (Switzerland) - 3rd: Elisa Houdry (France)

 

2006 Morzine (France)

1st: Luca Donini (Italia) - 2nd: Christian Maurer (Switzerland) - 3rd: Tomas Brauner (Czech Republic)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Italia - 3rd: Czech Republic

Women - 1st: Petra Krausova (Czech Republic) - 2nd: Ewa Wisnierska (Germany) - 3rd: Caroline Brille (France)

 

2004 Kalavrita (Greece)

1st: Christian Maurer (Switzerland) - 2nd: Bruce Goldsmith (Great Britain) - 3rd: Tomas Brauner (Czech Republic) and Philippe Broers (Belgium)

Team - 1st: Italia - 2nd: Switzerland - 3rd: Czech Republic

Women - 1st: Petra Krausova (Czech Republic) - 2nd: Ewa Wisnierska (Germany) - 3rd: Caroline Brille (France)

 

2002 Kobarid (Slovenia)

1st: Alex Hofer (Switzerland) - 2nd: Christian Tammeger (Austria) - 3rd: Jimmy Pacher (Italia)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: France

Women - 1st: Louise Crandal (Denmark) - 2nd: Caroline Brille (France) - 3rd: Elizabeth Rauchenberger (Switzerland)

 

2000 Garmisch Partenkirchen (Germany)

1st: Kari Eisenhut (Switzerland) - 2nd: Steve Cox (Switzerland) - 3rd: Achim Joos (Germany)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Germany - 3rd: France

Women - 1st: Louise Crandal (Danemark) - 2nd: Judith Dörflinger (Germany) - 3rd: Nicole Nussbaum (Switzerland)

 

1998 Piedrahita (Spain)

1st: Jimmy Pacher (Italia) - 2nd: Peter Luthi (Switzerland) - 3rd: Kaspi Henny (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: Italia - 3rd: France

Women - 1st: Sandie Cochepain (France) - 2nd: Claire Bernier (France) - 3rd: Jil Hartley (Great Britain)

 

1994 Preddvor (Slovenia)

1st: Jimmy Pacher (Italia) - 2nd: Hans Bollinger (Switzerland) - 3rd: Richard Gallon (France)

Team - 1st: France - 2nd: Switzerland - 3rd: Austria

Women - 1st: Claire Bernier (France) - 2nd: Nathalie Berger (France) - 3rd: Sarah Fenwick (Great Britain)

  

1992 Preddvor (Slovenia)

1st: Ernst Strobl (Germany) - 2nd: Slana Domen (Slovenia) - 3rd: Urs Haari (Switzerland)

Team - 1st: Germany - 2nd: Switzerland - 3rd: Austria

Women - 1st: Barbara Lacrouts (Germany) - 2nd: Daniela Anke (Germany) - 3rd: Camila Perner (Austria)

 

1988 St-Hilaire-du-Touvet (France)

1st: Gérald Maret (Switzerland) - 2nd: Thierry Barboux (France) - 3rd: Robert Graham (Switzerland)

Team - 1st: Switzerland - 2nd: France

Women - 1st: Fabienne Lachat-Schwartz (Switzerland) - 2nd: Florence Claret-Tournier (France)